ДИХАТЕЛНА СИСТЕМА
През милионите години еволюция нашата дихателна система е замислена съвършено, за да може да извлича кислорода от въздуха. Докато ние можем да живеем без храна много дни или без вода само няколко, то без кислород ще загинем за няколко минути, тъй като организмът ни не може да съхранява кислород. Нашите клетки се нуждаят от непрекъснато доставяне на кислород за изгаряне на въглехидратите и осигуряване на енергията за живот. Тази нужда на клиентките от кислород, който освобождава въглеродния двуокис като отпаден продукт, се нарича вътрешно дишане. Тъй като по-голямата част от билионите клетки, от които се състои нашият организъм са вътрешни, намиращи се далеч от въздуха, ние се нуждаем от дихателна и кръвоносна системи, за да се подсигури непрекъснато доставяне на кислорода до клетките. Процесът на вдишване на кислород и издишване на отпадния въглероден двуокис през нашата дихателна система – състояща се от нос, гърло, ларингс (орган, от който зависи човешката реч), трахея (дихателна тръба) и бели дробове – се нарича външно дишане.
Традиционната китайска медицина приписва на белите дробове функцията „Контрол на Ци“ или жизнената енергия на тялото. Китайците вярват, че тази енергия се извлича директно от въздуха, който дишаме. По тази причина дихателните техники и ритуалните песнопения са главните отличителни черти на много източни религиозни обичаи, като дзен медитацията и йога. Съвременната медицина признава важното значение на дишането за доброто здравословно състояние. Упражненията за дълбоко вдишване и издишване с неразделна част от релаксиращите техники за противопоставяне на стресови състояния. Ползата от пеенето сега е широко призната. Медицинското списание „New England journal of medicine” препоръчва болните от астма да се заемат сериозно с пеене, защото при него се използва 90% от жизнения капацитет на белите дробове и това помага да се предотвратяват астматичните атаки. В заключение не трябва да забравяме, че белите дробове са важен орган, през който се отстраняват отпадните продукти.
ОТХРАЧВАЩИ СРЕДСТВА. ОМЕКОТЯВАЩИ СРЕДСТВА. АНТИБИОТИЦИ.
Експекторантите или отхрачващите средства помагат да се изхвърли излишната слуз от белите дробове и действат тонизиращо на цялата дихателна система. Стимулиращите експекторанти като живовляк, лавандула, мента раздразват повърхността на бронхите, така че храчките се изкашлят и изхвърлят навън. Успокояващите експекторанти като подбел, мащерка, липа успокояват брохниалния спазъм и освобождават плътните слузни секрети.
Омекотяващите средства съдържат клейовидни вещества, известни като слузни, които омекотяват раздразнените и възпалени бронхи и така намаляват спазмите, които предизвикват кашлянето. Омекотяващите средства притежават допълнителни качества. Например теснолистния живовлек освен, че намалява възпалението и спазмите, помага за отстраняването на храчките и действа успокояващо върху бронхите.
Много билки, съдържащи етерични масла, като лавандулата са антибиотични, подходящи за париране на белодробни инфекции. Етеричните масла преминават през белите дробове и се отделят при издишване. Използването на тези билки или на техните разредени етерични масла за инхалации с водна пара действат ефикасно срещу белодробни заболявания.
ЗАБОЛЯВАНИЯ
Обикновена простуда. Ние всички познаваме от собствен опит симптомите на обикновената простуда, за която поява съвременната медицина няма обяснение. Простудата се причинява от вирус, който се възпроизвежда в клетките на приемателя. По тази причина антибиотиците, които унищожават бактериите извън клетките не могат да засегнат простудните вируси. В такъв случай, усилията на билколечителя се концентрират върху болния, а не върху болестта. Билките се предписват, за да подкрепят и усилят функцията на имунната система, чиято цел е да защитава организма отблъсквайки вражеските вируси и бактерии. Хората, които често страдат от простудни заболявания са с понижена жизненост и слаб имунен отговор, предизвикани от пълен със стресови ситуации начин на живот или нередовно хранене. При първия сигнал на треска или възпалено гърло можете да неутрализирате с употреба на бъзак, теснолист живовляк и липа. Друг продукт, който може да използвате производство на „Aniseed”е КАФ. Той е водно-алкохолен продукт, съдържа вода 15%, етилов алкохол 25%, босилек (Ocimum basilicum) лист 15%, кориандър (Coriandrum sativum) семена 10%, живовлек (plantago lanceolata L) лист 15%, ружа (Althaea officinalis) цвят 10%, мащерка (Thymus) 10%.
Разбира се, важно е да започнете със запарка, която включва множество готварски подправки-джинджифил, канела, кориандър, карамфил. Друг ефективен метод за лечение при простуда са баните за крака. Накиснете ги в отвара от синап за около 10 мин. Едновременно с това увийте кърпа около главата си, за да се повиши телесната ви температура. За да прочистите носа и гърлото си направете инхалация с мащерка на пара.
Ние от иновативна фабрика Aniseed разработихме продукт АНИНИ КАПКИ на водно-алкохолна основа от невен, тагетес и бял равнец с цел превантивна грижа и лекуване от простудни заболявания. Може да го приемате продукта всяка сутрин и в дългосрочен план. Лекуват всякакви неразположения-от настинка до грип. Особено са ефикасни, когато се вземат още при възникването на неразположението.
Възпалено гърло. Билковото лечение е ефективен начин за третиране на възпалено гърло. Може да направите гаргара от салвия, ябълков оцет и пчелен мед. Билката салвия може да присъства в гаргарата като предварително приготвена запарка или 20 капки от тинктурата на Aniseed – ГРАДИНСКИ ЧАЙ, към която да прибавите 1 ч.л. ябълков оцет и 1 ч.л. мед. Приемайте 4-5 пъти дневно само тинктура ГРАДИНСКИ ЧАЙ, както е описано в сайта.
Тонзилит (сливици). Думата се използва за всяка формация от лимфатична тъкан, където и да е по тялото. Ние я използваме обичайно, когато се касае за лимфотична тъкан, намираща се в задната част на езика. Подобно на всички други лимфатични тъкани тя произвежда лимфоцити, които предпазват организма от инфекции. Непрекъснато повтарящи се възпаления на сливиците са указание за основна преценка на възможностите организма да се противопоставя на инфекцията. Ако тонзилитите са възпалени и подути се препоръчва гаргарата описана по-горе в случаите на възпалено гърло. Допълнително може да добавите 1ч.л. запарка от ехинацея, 1ч.л. запарка от мащерка или 10 капки от тинктурата „МАЩЕРКА“ на Aniseed.
Ларингит. Ларингитът е възпаление на ларинкса или „звуковата кутия“, както и на самите гласни струни. Такава инфекция може да доведе до дрезгавост или загуба на гласа, както и до двете страдания общо. В такъв случай, оставете гласните си струни изцяло на почиват (спрете да говорите) и използвайте, която и да е гаргара посочена в секция „Тонзилит“ или „Възппалено гърло“. В случай, че ларингитът продължава повече от няколко дни, изисква квалифицирана лекарска помощ, за да се изключи възможността от по-нататъшното задълбочаване на заболяването.
Кашлица. Кашлицата е рефлексна ответна реакция на всичко, блокиращо дихателните пътища. Китайската медицина я нарича „разбунтуван бял дроб Ци“. обикновено това е слуз секретирана от мембраните, които покриват отвътре дихателния тракт. Тази слузна секреция помага за предпазването на дихателния тракт от всякакъв вид дразнители, като прихваща и отнася навън враждебните бактерии и вируси. Лекуването на кашлици с билки цели д се унищожат бактериите, да се омекчат и изхвърлят слузните секреции и да се възстанови функцията на белия дроб.
Непрекъснатите кашлици и простуди са сигнал да се започне прием на билки, които усилват имунната система. В случая изключително подходяща е тинктурата на Aniseed АНИНИ КАПКИ със съдържание вода 15%, етилов алкохол 25%, турта (Tagetes _recta) 20%, невен (сalendula ofinicinalis) 20%, бял равнец (achillea millefolium) 20%, съдържание на етилов алкохол 35% (об./об). Приемането на потискащи кашлицата микстури е лоша идея. Най-полезните билки за лекуване на кашлици са тези с омекчаващи свойства и успокояващи раздразнената лигавица- ружа, подбел, мащерка, теснолист живовлек. Aniseed предлага тинктури МАЩЕРКА и ЖИВОВЛЯК.
Всяка кашлица, която продължава повече от няколко дни и не се повлиява от прием на билки, трябва да се консултира с лекар. Кашлицата може да се дължи на сериозно заболяване в организма.
Можете да приготвите просто лекарство за лекуване на кашлица, като нарежете на кръгчета голяма глава зрял лук и ги поставите в купа. Покрийте ги с течен пчелен мед и оставете да престоят една нощ. Сутринта прецедете сместа от пчелен мед и сок от лук. Това е едно обикновено и силно лекарство против кашлица. Вземайте по 1 с.л. 4-5 пъти дневно.
Можете също да приготвите сполучлива откашляща микстура от смесването на индивидуално извлечени запарки от ружа, живовляк, мащерка, подбел. Микстура можете да направите от същите билки, но под формата на тинктури, която да приемате по 1 с.л. 4-5 пъти на ден